Var är du Proserpin?

 

proserpin_blagoj_slide

Klass 2 och 3 från Malmö Montessoriskolan åkte till Malmö operas verkstad och kollade på

”Var är du  Proserpin?”

Det började med att vi kom in till salen och där pratade en som jobbade där lite om historien runt teatern. Först dök Merkurius upp och berättade om Proserpin.  Ceres är Proserpins och Cyanes mamma. Cyan frågar om hon och Proserpin ska gå iväg och se vem som kan plockade den finaste blommorna till sin mamma. Proserpin försvinner och Ceres, Cyane och Jupiter letar och letar. Ceres blev ledsen och det blev höst.

Proserpin var hos Pluto och dansade i underjorden. Där var det kallt. Det kom ut rök på publiken. Sedan gick Cyane och kollade ner hos pluto och så såg hon Proserpin. Cyane berättade för sin mamma och Jupiter och alla gick ner tillsammans till Proserpin. Proserpin ville stanna både hos sin mamma men också hos sin vän Pluto.

Vi tyckte den va bra.

Av Sofia, Maja och Alma.