HEMLIGT SMS

 

Det finns en tjej som heter Mischa som gillar fotboll. Den andra tjejen hatar fotboll och heter Elsa och gillar hundar. Lite av handlingen utspelar sig på kullen på skol- gården och lite  på fotbollsplanen. Handlingen utspelar sig hemma hos Elsa när Mischa och Elsa tjafsar och när det skriver smset på kullen. Berättelsen handlar om två tjejer som är kära i samma kille, dom skickar ett hemligt sms till honom och resten får du läsa i boken.

Hon som har skrivit boken heter Emma Fäldt, och jag har inte läst någon bok från henne mer än det hemliga smset. det finns inga bilder i boken men det gör faktiskt inget man tänker inte på det. Man lär sig att man ska  lita på sina vänner och att inte låta något komma i mellan vänskap. Mellan 1 till 5 får denna boken 4 för den var för kort historia för mig. Jag tror denna boken passar för dom som gillar och läsa men inte vill ha så mycket text.

Skärmavbild 2018-05-21 kl. 15.48.39

av Norma åk 3