Josephine är en av de fem finalisterna i P4 Nästa 2018 i P4 Malmöhus. Det är du och alla andra som röstar samt en jury som avgör vem som ska vinna. Självklart vill vi att Josephine ska vinna! Ända fram till finalen på Palladium i Malmö den 5 juni kan du rösta så gör det.

De fem finalisterna är:

  1. Markus Karlsson – Like a stone (röstningskod: låt 1)
  2. Josephine Hansson – Ditt namn (låt 2)
  3. Hilda Denny – Serendipity (låt 3)
  4. Amandine – Beautiful mess (låt 4)
  5. Tise – Gemini (låt 5)

download

Du röstar genom att skicka ett sms med texten p4malmö (mellanslag) röstningskoden för din favorit till 722 50. Kostnaden är 3 kronor + eventuell trafikavgift. Du kan rösta max 10 gånger per abonnemang och röstningsomgång. För att få ett svarsmeddelande som bekräftar att din röst registrerats behöver ditt telefonnummer vara kopplat till en betaltjänst som till exempel MyWallet som hanterar kostnaden för svarsmeddelandet. Din röst räknas även om du inte får något svarsmeddelande.

Elisabeth Dolmark

https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=96&artikel=6950803