HEJ!!!!!

– Vi elever i Sofie och Pernillas klass har gjort lite experiment och tänkte berätta lite om det….

SÅ NU KÖR VI!!!!!

Skärmavbild 2018-05-21 kl. 15.32.45

Här har vi gjort ett experiment med olika kvistar . I den första  flaskan så la vi en kvist med en massa blad på och sedan la vi en plastpåse på hälften av löven. I  andra flaskan så hade vi tagit av hälften av löven. I den tredje flaskan så tog vi bort alla löv från kvisten.

Vad tror du kommer hända med de olika kvistarna och med vattnet?

Av: Mia!

Skärmavbild 2018-05-21 kl. 15.32.53

Skärmavbild 2018-05-21 kl. 15.35.39

Först hade vi ett par vita blommor.

Sen delade vi ut blommorna i 2 vaser och la i vatten och karamellfärg, den ena vasen fyllde vi med röd karamellfärg och andra grön.

Vad tror ni händer med blommorna?

Av: Sandra!

 

Skärmavbild 2018-05-21 kl. 15.33.11

Först tog vi några bönor, mungbönor, svarta bönor och rosenbönor. Efter det tog vi två bitar med bomull och lade i vatten. Sedan tog vi ett gammalt fodral som det varit en cd-skiva i. Vi la i bomullen i fodralet och därefter la vi i bönorna på bomullen så att de blev blöta de också.

Vad tror ni kommer att hända med bönorna?

Av: Simone!