😷De döda liken😵

 

Detta är en sann historia, så lyssna noga nu…

 

Detta hände 1917. En liten pojke skulle hugga ved i det  svarta och kusliga alltså den riktigt kusliga skogen.

Han hade gått så långt att han inte hittade hem. Han var så trött och som tur var hittade han en stuga. Den var röd med svart tak och bara två fönster. Han struntade i vems den var för den var så övergiven. Han gick in i stugan och som tur var hittade han en säng. Han la sig i sängen och såg 10 tavlor med arga ansikten. Men han struntade i tavlorna och somnade. När han vaknade låg det döda kroppar och alla tavlor var fönster. En av liken började röra sig och sen rörde alla lik på sig. Ett lik reste sig upp och röt till. Han höll en skarp kniv i handen och han kom närmare och närmare… Och han HÖGG TILL!!!, Och pojken dog, Och han blev en av de levande liken.

 

Där hemma väntar mamma och pappa. Dom är oroliga för sin lilla pojke. Så dom gav sig till skogen. Och Mamman och pappan hittade pojken död. 😫

 

 

av Olivia, Nellie och Kayla