Mellanstadiet har varje år ordnat en kabaré för att tjäna in pengar till Backen som Saturnus (=mellanstadiet)  sedan åker till en dag före sommaravslutningen.  

Kabarén hölls i år den 25/4. Årets tema var “det stora blå”, som fyror och femmor även har fördjupning om. Alla som vill får komma och titta på kabarén. En biljett kostar 50 sek. OBS! Det är sittplatsen som kostar, så mindre syskon behöver inte betala om de kan sitta i en förälders knä.

Vad kan man göra på kabarén?

Det finns många saker som eleverna anordnar som t.ex. lyckohjul, pjäser och kaféer. Alla gör någonting. Om man inte vill vara med i något uppträdande, café eller underhållning (bortsett från inledningsnumret) så hjälper man de olika grupperna med rekvisita.

Alla elever på Saturnus sjunger tillsammans “Havet är djupt” med havskostymer.

Föreställningarna

Kabarén inleds med ett ingångsnummer som alla elever på Saturnus medverkar i. Föreställningarna hålls i matsalen. Man kan uppträda med skojigheter, teater, sång, dans eller frågesport. 

Av: Anna-Lisa & Karin