Mellanstadiet har varje år ordnat en kabaré för att tjäna in pengar till Backen som Saturnus (=mellanstadiet)  sedan åker till en dag före sommarvslutningen.  

Kabarén ska hållas den 25/4. Årets tema är “det stora blå”, som mellanstadieeleverna även har fördjupning om. Alla som vill får komma och titta på kabarén. En biljett kostar 50 sek. OBS! Det är sittplatsen som kostar, så mindre syskon behöver inte betala om de kan sitta i en förälders knä.

Vad kan man göra på kabarén?

Det finns många saker som eleverna anordnar, t.ex lyckohjul, pjäser och kaféer. Alla gör någonting. Om man inte vill vara med i något uppträdande, café eller underhållning (bortsett från inledningsnumret) så hjälper man de olika grupperna med rekvisita.

Alla elever på Saturnus sjunger tillsammans “Havet är djupt” med havskostymer.

Föreställningarna

Kabarén kommer att inledas med ett ingångsnummer som alla elever på Saturnus medverkar i. Föreställningarna hålls i matsalen. Man kan uppträda med fakta, teater, sång, dans eller frågesport. Vi ska försöka att inte berätta allt så att det blir en överraskning.

Tips: besök gärna Café Snäckan!

Av: Anna-Lisa & Karin

IMG_2370

IMG_2373