Aprilskämt… roliga, taskiga, äckliga… Alla aprilskämt är olika och det behövs inte mycket fantasi för att skapa ett eget. Såklart finns det många som redan är uppfunna. Här är en liten användbar lista på aprilskämt:

  • En riktig klassiker: sätt tejp på undersidan av kranen, där vattnet kommer ut. När någon sedan vrider på kranen så sprutar vattnet åt alla håll!
  • Har du ett datorberoende syskon eller förälder? Ännu en gång använder vi tejp: sätt en bit på det röda ljuset under musen så att den inte fungerar. Svordomar, batteribyten och irritation garanteras!
  • Ta kaviar, smör, mjukost eller liknande och sätt på insidan av ett handtag och vänta på att någon försöker öppna dörren…..
  • Ställ om alla klockorna i hemmet!
  • Fyll socker-behållare med salt i stället för socker….
  • ……Eller häll saltet i någon annans vattenglas!
  • Ta ett oreokex.  Skrapa bort det vita inuti och ät upp det själv. Nam nam, tycker du. Men ditt syskon/förälder kommer inte få en god överaskning… Nu har du två mörkbruna kex utan vit glasyr inuti. Spruta ut tandkräm på en halva, och lägg sedan på den andra så att det ser ut som ett HELT vanligt kex. Bjud på det…. OBS! Funkar endast med vit tandkräm!
  • Din förälder ber dig att köpa ny tandkräm. *Suck..*. Men för att göra det liite roligare för dig, så kan du ta den gamla tandkrämstuben och fylla den med mjukost. När nästa person som borstar tänderna…..
  • Ett simpelt skämt, men som inte har någon speciell reaktion: Säg att någon är smutsig.
  • Detta funkar endast i typ skolan. Kom överens med dina kompisar att få en lärare att tro att hen är döv, eller hör dåligt. Hur? När ni kommer nära läraren, sänk rösten till en viskning. Och när läraren har lektion, påpeka hela tiden att hen ska sänka rösten, den skriker ju! Hen kommer till slut vara förtvivlad över att hålla på och förlora hörseln. I slutet av skoldagen så SKRIKER ni: “APRIL APRIL DIN DUMMA SILL!”.

Detta var några bra aprilskämt. Jag vill bara säga att det INTE är jag som har kommit på alla. Tack för mig!

P.S. Jag vet att det inte är första april idag, men ni kan spara skämten till nästa år.

Av: Anna-Lisa, Åk 4