Hej vi är tillbaka IGEN!!

Nu har vi kommit med ett nytt motiv för att få er att läsa detta! Det finns något som heter sommarkatt. De kommer till ert sommarhus och blir som ert husdjur. När ni sedan åker hem så kommer katten och tror att den ska få mat av er, men ni har åkt och då klarar sig katten inte längre, och dör. Så hemskt va!

I Sverige finns över 100 000 hemlösa katter!!!

cat

Till en helt annan sak när du nu fått lite info om sommarkatter!

Att slänga tuggummi på marken är sååå hemskt!!! Det tar 20-25 år för ett tuggummi att brytas ner. Om fåglar tror att det är mat och äter de det och så klibbar deras näbb ihop. Då kan de inte  öppna näbben och dör bara för att en människa har slängt ett tuggummi. När vi väl fått upp lite fler saker där det står hur lång tid det tar för dem att brytas ner så skriver vi ner det också:

Toalettpapper: 2-4 veckor

Tidning: 6 veckor

Bomullsrep: 1-5 månader

Äppelskrutt: 2 månader

Pappkartong: 2 månader

Mjölkkartong: 3 månader

Ullstrumpor: 1-5 år

Cigarettfimp: 1-5 år

Plastpåse: 1-20 år

Plastmugg: 50 år

Aluminiumburk: 200 år

Engångsblöja: 450 år

Pet-flaska: 450 år

Fiskelina: 600 år

Det är riktigt hemskt!!!!

gum