Hej vi är tillbaka igen!

Nu kommer vi prata och berätta om hur människan dödar djuren och om hur vi tar grejer från dem. Vi har sett på filmer på Youtube hur människan plågar djuren och vi har sett att de suger in ankorna i rör levandes. De försöker slita sig ur men klarar sig inte och människor slår dem i huvudet tills de dör. Vissa hugger huvudet av dem levande.

Hönorna sitter i små, små lådor och bara värper och värper, utan tupp. De värper tills de dör. Grisar ligger i små, små, små, små boxar och de ligger med sina ungar. Vissa tänker att den grisen är tjock och då tar människan och skär av lite fett från den levande. Vi har sett att grisar har stora sår med massa flugor i. Vi hoppas ni får bilder framför er och slutar NU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kossorna står typ en millimeter från varandra och mjölkas av maskiner.

Det här är vad du köper när du köper det billigaste och inte köper ekologiskt. Det är viktigt att läsa på förpackningarna på det du tänker köpa, för att det borde vara just ekologiskt som du köper.

av: Norma och Hilda

Lycklig gris på semester 🙂

pig 2