Melodifestivalen 2018

Den första deltävlingen i melodifestivalen 2018 ägde rum i Karlstad den 4 februari. Vissa låtar var hatade och vissa var älskade. Alla har ju en egen åsikt, såklart. Man röstade genom att antingen ringa till ett nummer, eller sms:a bidragets startnummer till ett annat telefonnummer. Man kunde också  rösta med hjälp av Melodifestivalens egen app. Då hjärt-röstar man.

melodi 2

I andra chansen går det till på ett lite annorlunda sätt. Då tävlar två bidrag i taget mot varandra. Här kommer bidragen som tävlade mot varandra:

Moncho vs Margret

Renaida vs Olivia Eliasson

Felix Sandman vs Mimi Werner

Sigrid Bernson vs Mendez

Ja, så såg duellerna ut. De som gick vidare till finalen var Margret, Renaida, Felix Sandman och Mendez. Förutom dessa så var de tävlande i finalen Martin Almgren, John Lundvik, Jessica andersson, LIAMOO, Samir och Viktor, Mariette och Benjamin Ingrosso.

Och den slutgiltige vinnaren var Benjamin Ingrosso. Vissa ryckte på axlarna åt det, andra blev överlyckliga och några buade.

Men hur det kommer gå i Eurovision….?… Det är en fråga som ännu inte är besvarad…….

Av: Anna-Lisa