Vad är det egentligen alla håller på med i skolan? Är det skumgummi? Eller kanske någon leksak? Eller kanske en squishy? År 2018 kom plötsligt en trend att ha en squishy. De är väldigt populära, men vad är de till för?

  • Ifall man känner sig stressad kan man ha något att lugna sig med
  • Ifall man vill ha något att känna på

När man trycker på en squishy åker den snabbt ner, men den åker långsamt upp. De finns i alla färger och former, allt från glass till en tiger. Jag tror att de flesta squishysarna föreställer något man kan äta, men det finns absolut djur också. De är gjorda av gummi, som sedan har formats och färgats. Vissa luktar till och med (enligt mig luktar de inte så gott)!

Men var försiktig! Kolla noga på paketet så att de är CE märkta – annars kan de vara lite farliga!

Karin Åk 4