Femmorna har haft en uppgift som heter Europaresan. Det var en uppgift som innebar att vi skulle skriva om olika länder i Europa. Man skulle skriva om landets area, befolkning, mat, kultur, natur, huvudstad, statsskick, nuvarande statsminister/ premiärminister, 5 största städer, naturresurser, kända företag, sevärdheter och mat. Dom länderna som flesta skrev om var Sverige, Finland, Ryssland, Ukraina, Rumänien, Grekland, Italien, Spanien, Frankrike och Tyskland.

Detta ämne avslutade femmorna med en “resa” i klassrummet. Dom fick visa sina pass som dom själva hade ritat och sedan fick dom ett boarding card av flygvärdinnan Julia Eriksson. Efter det fick alla lägga sina väskor på ett rullband som var gjorda av stolar och en filt och där kunde man bli stoppad av Elisabeth Dolmark som var säkerhetsvakt. När man hade satt sig på sina platser så startade flygplanet och vi fick titta på en flygsäkerhetsgenomgång. Efter en lång resa så fick vi lite mat. Maten var godis och till det fick vi kolsyrat vatten. Det var lysande tyckte många. Speciellt godiset. När vi åkte flygplanet så pratade vi om alla länder vi hade skrivit om. Det var lite långtråkigt.

Av: Elina och Esin i åk 5 vt-18

IMG_2307     IMG_2554    IMG_2551    IMG_2552

IMG_2302   IMG_2304   IMG_2300IMG_2301