Hej igen, vi är tillbaka!

Vi ska göra en ny Djurplågeri är dåligt fast #2. Denna kommer handla lite mer om naturen. Vi vill att ni ska förstå att det finns djurplågeri på riktigt. Djuren mår inte bra och det är bara vi som kan ändra på det! Vi måste få ett slut på detta! Du kan ändra lite på det om du är vegetarian och vegan. Om vi ser en påse på marken tar vi den direkt och det hoppas vi att ni också gör. Vi mår såå dåligt över detta.

 

shane-rounce-268118-unsplash

Photo by Shane Rounce on Unsplash

 

Gör om flaskorna genom att panta, då återanvänder man flaskor istället för att göra nya. För det drar på miljön om man köper nytt hela tiden. Var nöjd med det du har. Det har hänt oss att vi har fått små grejer i stora, stora kartonger och det upprepas. Om ni varit med om något sånt här: klaga på företaget så hjälper ni alla på ett bra sätt! Släng inte saker som kan börja brinna och inget annat heller. Vi såg en gång en person som hade en cigarett, som hen slängde och trodde var släckt och att ingen såg, men det det gjorde vi! Det började ryka jättemycket, men det började inte brinna som tur var för marken var våt och vi stampade på den.

Av: Norma och Hilda