Harry Potter är från början en bokserie på 7 böcker skrivna av J.K Rowling. Dessa böckerna har sedan blivit 8 filmer. Böckerna har blivit översatta till 73 språk. Den första boken kom ut 1997 och den sjunde boken kom ut 2007. Böckerna har försäljningssiffror på över 450 miljoner exemplar i hela världen. Harry Potter böckerna har fått flera barn att vilja läsa. Böckerna kom till när J.K Rowling satt på ett tåg, då kom hon på böckerna. Hon hade inget anteckningsblock så hon höll alla 7 böckerna i huvudet. Senare skrev hon ner dom, la till och tog bort lite saker. Sen var Harry Potter skapad. Harry Potter filmerna har en åldersgräns på 7 år men vissa av filmerna kanske ska få 11 årsgräns. Harry Potter filmerna är ganska speciella för det är samma skådespelare och filmerna har filmats sedan dom var 10-15 år.
Huvudpersonerna i filmerna är först och främst Harry Potter, men även hans kompisar Ron och Hermione. Dom flest filmer och böcker är uppbyggda på en ond och sen någon eller några goda som ska göra allt bra igen. I detta fallet är Harry och hans vänner goda och Voldemort ond. För er som inte vet vem Voldemort är så är det en ond trollkarl som dödade Harrys föräldrar och massa andra. Harry var på plats när hans föräldrar blev mördade, han var en bebis men skulle egentligen dö han också, det var det som gjorde han så speciell. Han är den enda som överlevde Voldemorts trollkonster. Efter att han inte dog så fick han ett ärr i pannan som ser ut som en blixt.Harry Potter