På fredagen förra veckan så åkte femmorna på en utflykt. Där skulle dom få göra honung.

När vi kom dit så blev vi indelade i två grupper min grupp började med att göra insektshotell, insektshotell är en liten låda där man har satt pinner eller bambu och lite hö som. Varför man gjorde detta va så att insekter kunde övervintra i dom här lådorna eller bara bod där några dagar. Efter detta skulle vi till en källare där dom gjorde honung. Vi gjorde honung själva så här gick det till först tar du vaxkakan där har dom honungen i små celler med et vax lager ovanpå det vaxlagret skrapar du av med ett speciellt verktyg. Sen efter det så sätter du i det som är kvar i kakan alltså honung i en maskin som slungar ut honungen. Efter det silar du det sista vaxet efter allt detta har du honung.

Av Alvin  

honung