Den 1 oktober 2017 hölls det ett val i Katalonien som är en region i landet Spanien. I Katalonien har folket länge velat separera sig från resten av spanien och bli ett eget land och inom några dagar* kan detta bli sanning eftersom att valet slutade med att 90% av de som röstade sa ja till att lämna spanien. Enligt aftonbladet ska Carles Puigdemont som är regionens “president” förklara katalonien självständigt inom några dagar*. Senare kom det fram att de inte kommer att bli ett eget land på ett tag.

 

Katalonien har varit en del av spanien sedan 1469 när Isabella den första av aragon* och Ferdinand den andra av kastilien* gifte sig och skapade med sina två riken landet Spanien.   

 

*Skrivet 5&6 oktober

** Skrivet 5&6 oktober

***Aragon är en av de västra provinserna i spanien och ägde 1469 nästan hela västkusten i spanien

**** Kastilien var ett rike som ägde nästan hela spanien 1469 (förutom västkusten som aragon ägde)

 

Av:Joel