Äntligen kom sommarlovet och som vanligt var de sista veckorna fyllda av olika aktiviteter som t ex utflykter, brännbollsmatcher, lärarmiddag och sist men inte minst sexornas fotbollsmatch mot lärarna. I femton år har lärarna gått segrande ur striden och nuvar frågan om det var dags för eleverna att vinna… Matchen inleddes starkt av åk 6 och inom ett par minuter ledde de med 2-1. Detta fick dock lärarna att vakna upp och öka kämpaglöden och efter full matchtid hade lärarna lyckats peta in 9 mål mot elevernas 6. Kommer nästa års sexor kunna bryta segersviten..?

På avslutningen uppträdde eleverna som vanligt med sång och i år även dans. Katarina Berndt och Marianne avtackades inför pensionen och kommer att vara saknade i höst av både elever och kollegor.

fotbollavsl åk 9avsl dansavsl pension