Bokrecension mall

Titel: Tom gates, JA! Nej. Kanske?

Författare: Liz Pichon

Genre: typ rolig och dagbok på samma gång.

Varför valde du att läsa just den boken? För att jag fick den i alla hjärtans dag present.

Vilka karaktärer fick du möta i din bok? Tom, Delia, Toms mamma och pappa, Fossilerna (Toms farföräldrar), Toms kompisar och släkt.

Beskriv karaktärerna: Tom är bra på det mesta, Delia är dum mot Tom, Toms mamma är bra på att fixa och dona och Toms pappa är bra på att skämma ut Tom, Toms Farmor är bra på att laga konstig mat och hans farfar är rolig,

Toms kompisar är snälla och deras släkt är bra på dåliga skämt.

Skriv fem frågor som du skulle vilja ställa till huvudpersonen i boken: 1. har du bra betyg? 2. har du mormor och morfar? 3. om du har det, vad heter dom? 4. vad heter magister fullerman i efternamn? 5. Vad heter fossilerna?

Vilket omdöme ger du boken? Fem stjärnor är topp!  Jag ger boken 5/5 stjärnor för att den blev aldrig tråkig och det var roliga bilder.