Under 1600 talet härjade tulpan febern i Europa. Tulpan febern var inte en sjukdom utan snarare en ekonomisk kris. Vissa personer fick sina liv förstörda på grund av en tulpanlök. Mest eftersom tulpanlökarna gick ner i värde blev ännu fler människor som förut levt ett bra liv fattiga uteliggare.Man kunde få ett helt stadspalats i Amsterdam för bara en tulpanlök av arten september augustus. En annan sjuk historia handlar om en sjöman här kommer den.Det var en gång en sjöman som seglade ett skepp med tulpanlökar men han misstrodde att det var vanliga lökar och därför så åt han den som tilltugg till sin sillsmörgås. Det resulterade att han fick ett långt fängelsestraff. Det fanns tillochmed klubbar där man hjälptes åt att spara till tulpanlökar eftersom de var så otroligt dyra.

Av: Karl och Mikael

Kom och plocka tulpanlök från Poseidons torg - Haninge Kommun