Årskurs 5 har fått i uppgift att skriva notiser om andra saker än det vi just nu hör på nyheterna. Här kommer en notis av Tea:

Flyttfåglar

En del fåglar kan leva kvar i Sverige därför att de är allätare, de kan äta andra djur. Fåglarna stryker omkring och letar mat över stora områden. De samlar mat inför vintern. Fåglarna har extra mycket dun under fjädrarna på vintern. De lägger upp ett extra fettlager under hösten. De söker ofta vindskydd och skyddade sovplatser. Fåglarna måste äta extra mycket för att kunna hålla värmen. Kylan är inget problem om fåglarna hittar tillräckligt med mat. En talgoxe som väger ca 20 gram måste äta ca 5 gram om dagen.De allra flesta fåglar flyttar och övervintrar i varmare länder. En del fåglar flyttar därför att de äter enbart insekter. 180 arter av våra ca 240 häckfåglar flyttar. Fördelar med att flytta är att de kommer till platser där det finns mat och där det inte är kallt. Nackdelar med att flytta är att det är mycket ansträngande och många faror lurar på vägen. Många fåglar återvänder aldrig, de dör under flyttningen.