Vilken skolmat är du?

Vilken skolmat är du? Är du en död, panerad fisk? Eller en grön soppa? Tio frågor kommer hjälpa dig att svara på din fråga – vilken skolmat du är! Det finns tio frågor med fyra svarsalternativ, 1, 2, 3 och 4. Räkna ihop vilken siffra du fick mest av – resultaten finns i slutet av våra frågor!

Högstadiet kommer ner till matsalen innan klockan tolv. Din reaktion är:
1. Jag är rädd för högstadieeleverna, så jag skyndar mig att äta upp. 

2. Jag blir arg, det tar av våra sista minuter som vi har på lunchen!

3. Vad bra! Många av mina kompisar går ju i högstadiet!

4. Jag bryr mig inte.

Vilken är din favoritemoji?

 1. Den döda emojin med kors som ögon
 2. Emojin med hopknipna ögon som samtidigt räcker ut tungan
 3. Den gråtande emojin
 4. Den upp-och-nervända emojin 

Ånej! Du blir attackerad av en haj! Vilket land är du i när du blir attackerad av hajen?

 1. Norge
 2. Grekland
 3. Sverige
 4. Kina

När jag känner mig deppig känner jag mig:

 1. Tråkig
 2. Ogillad
 3. Meningslös
 4. Hängig

Din favoritsak av följande är:

 1.  ( ̄︿ ̄)
 2.  ٩(ఠ益ఠ)۶
 3.  (╥﹏╥)
 4.  ᕕ( ᐛ )ᕗ

När du är glad känner du dig:

 1. Älskad
 2. Varm
 3.  (Du är aldrig glad)
 4. Som din favoritmat

När du är glad gör du detta ansiktet:

 1. ヽ(°〇°)ノ
 2. (つ✧ω✧)つ
 3. ( =ω= )
 4. ヾ( ̄◇ ̄)ノ〃

Fyrorna kommer in från idrotten… är du:

 1. Smaklös
 2. Slemmig
 3. Stel
 4. Sladdrig

Vilket är ditt favoritdjur?

 1. Potatis
 2. Broccoli
 3. Korv
 4. Kyckling 

Vad är din favoritfärg?

 1. Död brun
 2. Limegrön
 3. Orange
 4. Alla färger är fina färger!

Så, vad är du? Detta är de fyra möjligheterna! Det du fick mest bokstäver av är du!

 1. Panerad fisk

Yipee yeet! Du är en död fisk, som har blivit panerad, körd till skolan, och sedan serverad tillsammans med potatisar med skal på! Du tar tid på dig att välja mellan svåra val, men blir aldrig tveksam när du har gjort dina val. En klok person helt enkelt!

2. Broccolisoppa

Weep meep… Du är broccolisoppan själv. Många har olika åsikter om dig, vissa verkligen hatar dig, men de som gillar dig bara älskar dig! Du har förmodligen bra betyg, för alla lärare gillar dig. På önskeveckor är du deras första och enda val. Fusk, tycker vissa. Men de som känner dig väl vet att du förtjänar allt bra. 

3. Korv med potatismos 

Woop, woop! Du är korv med potatismos! Gillar du snabbmat? Förmodligen. Din lukt känns på mils avstånd, och du är helt oemotståndlig. Folk bara älskar dig! Du passar till allt, alla och mer än det. Du är svårrubbad, och tyvärr tycker nog vissa att du är lite för mycket ibland. Men du är som en korv med potatismos, kan ätas av alla (förutom vegetarianer) och till och med småbarn gillar dig! 


 4. Wokade nudlar

Waap waap! Du är en glad person, som gillar fredagar – och nudlar. Det mesta som har med Kina att göra. Du är positiv, och föredrar sol före regn – eller nej förresten, båda är lika bra! Utan den ena kan man inte få se vackra regnbågar breda ut sig över en klarblå himmel. Ibland spelar inte någon roll vad du gör, bara du gör något som är rätt.