Om du gillar bilspel action så ska du definitivt köpa det här spelet. Först och främst så måste du såklart skapa en egen karaktär. Sedan börjar spelet på ett tävlings event i england som heter Forza Horizon. Från början har du bara en liten, skruttig och långsam bil. Men om du deltar i tävlingar så kan du vinna pengar (CR) så att du kan köpa bättre och snabbare bilar. Av att vinna en tävling så kan man också få kläder till sin gubbe och danser som du kan göra när du vinner. Man behöver inte tävla hela tiden. Du kan också utforska kartan och (faktiskt) jobba som taxichaufför för att tjäna mer pengar. När du utforskar så kan du råka hitta bilar. Dem kan du sedan lämna in på lagning så att du senare kan använda dem eller sälja dem. Så om du gillar bilar och bilspel så tycker vi (som sagt) definitivt att du ska köpa Forza Horizon

Och här är trailern: https://www.youtube.com/watch?v=zJ477xAIlgU

Noah och Olle