Fredagen den trettonde sägs vara en otursdag.

Det här med att fredagen den trettonde är en otursdag har man sagt sedan 1800-talet. Man aktade sig mycket så att farliga olyckor eller något sånt inte skulle inträffa. Just nu försöker många människor ta reda på stora saker som inträffat fredagen den trettonde.  

En hypotes (tanke) är att det hänger ihop med Jesus tolv lärjungar och att Jesus förråddes av Judas Iskariot fredagen den trettonde. Fredagen den trettonde och Jesus död hör ihop på något sätt eftersom han dog på en fredag  (långfredagen) och de var tretton vid bordet under den sista nattvarden (Jesus och tolv lärjungar). Den 13:e skulle vara Judas som enligt den kristna tron sålde ut Jesus för pengar.

Rädslan för fredagen den trettonde kallas paraskavedekatriafobi och triskaidekafobi är rädsla för talet 13.

Den legendariska rapparen Tupac Shakur dödades fredagen den trettonde 1996 i Las Vegas.

Kerstin Edlund